Narażenie na rtęć metaliczną z rozbitego termometru lekarskiego

Wywiad udzielony przez pracownika OIT dla Radia Kraków do programu 'Co Niesie Dzień' z dnia 02.02.2011


Rtęciowe termometry lekarskie są bardzo popularne w naszych domach. Niestety czasem dochodzi do przypadkowego rozbicia i wydostania się rtęci na zewnątrz (1). Zdarza się również, że małe dzieci rozgryzają zbiorniczek z rtęcią (2). Co wtedy należy zrobić?

  1. Po rozbiciu termometru rtęć może się rozprzestrzenić w dość dużym promieniu od miejsca zdarzenia. Rtęć stosunkowo szybko paruje, a jej opary są bardzo szkodliwe. Aby temu przeciwdziałać, należy jak najszybciej i  jak najdokładniej pozbierać rtęć, sprawdzając wszystkie miejsca, w których mogła się zatrzymać. Do zbierania rtęci nie należy używać odkurzacza - może powodować rozpylenie rtęci w powietrzu – najlepiej wykonać to tekturką, za pomocą której należy drobiny rtęci zmieść na szufelkę, a następnie przełożyć do słoika wypełnionego zimną wodą i zakręcić.
  2. Rozgryzienie termometru przez dziecko z podejrzeniem połknięcia rtęci: Rtęć w postaci metalicznej (czyli w takiej, jaka jest używana w termometrach lekarskich) nie jest szkodliwa w przypadku doustnego narażenia i zostanie wydalona, gdyż nie wchłania się z przewodu pokarmowego. W przypadku braku mechanicznych uszkodzeń śluzówki jamy ustnej szkłem z termometru, nie ma nawet potrzeby wizyty u lekarza. W przypadku rozgryzienia termometru przez dziecko rzadko kiedy można mieć pewność, że dziecko połknęło rtęć, za to z pewnością pewna ilość upadnie na podłogę, łóżko, fotelik itp. Należy niezwłocznie podjąć działania jak w pkt. 1.

Zebranej rtęci w żadnym wypadku nie wolno wyrzucać do śmieci (nawet w słoiku, który może się rozbić), gdyż może w dalszym ciągu stanowić niebezpieczeństwo. Istnieje wiele zakładów utylizacji odpadów niebezpiecznych, do których można przywozić rtęć w słoiku.

Podajemy przykładowe zakłady utylizacji, do których można przywozić rtęć:

Sugerujemy wcześniejszy kontakt w celu ustalenia warunków odbioru.

 

Uprzejmie informujemy, iż możemy umieścić na naszej stronie dane teleadresowe firm zajmujących się odbiorem i utylizacją m.in. rtęci. W tym celu należy przesłać na adres mkuciel@uj.edu.pl swoje dane z prośbą o opublikowanie.

Kontakt

31-501 Kraków
ul. Jakubowskiego 2, IV-piętro, pok. 48, Oddział Toksykologii
tel.: (12) 400 26 60
oit@cm-uj.krakow.pl

 

Telefon alarmowy:
(12) 411 99 99